sinir ve strese çözüm öneriler

Stres yönetimi yazımızda; Stres nedir? Stresle nasıl baş edilir? Stresin Belirtileri Nelerdir? Stresin Kaynağı Nedir? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Stres; sadece sıkıntılı olayların karşısında insanların verdiği tepki sürecidir dersek eksik tanımlamış oluruz.Çünkü Stres sadece sıkıntılı olaylarda değil insanların mutlu olduğu durumlarda da baş göstermektedir. Örneğin; iş görüşmesine giderken içinde bulunulan durum kişinin işi isteği ile doğru orantılı olup stresi bu orantıya göre artabilmektedir. Bu yüzden Stres; karşılaşılan gerilimli olaylar karşısında insanların içine girdiği ruh halidir diyebiliriz. Psikolojik bir olgudur ve yönetilebilir.

Stresin belirtileri gözle görülebilir niteliktedir. İştahsızlık, uyku hali, sürekli uyuma, uykusuzluk, uyumama isteği, halsizlik, bitkinlik, ağlama, terleme, nefes darlığı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi kişiden kişiye değişen belirtileri mevcuttur.

Stres Yönetimi

Stresle baş etmek ise onu kontrol etmekten geçiyor. Stres psikolojik bir olay ise beynimizde başlıyor ve beynimizde de bitecek demektir. İyi bir tatil için öncesinden planlar yaparız. Organizasyon ne kadar iyi olursa tatilimiz bir o kadar güzel geçecektir. Stresle de bu mantıkla baş edebiliriz. Planlama diyebileceğimiz bazı kurallar koyabiliriz hayatımıza. Bütün iş yükü üzerimizde olduğunda nasıl bitireceğim diye düşünmek yerine öncelik sırasına koyarak birer birer yapmaya başlayabiliriz. Pozitif olmaya çalışmalı, yetiştiremeyeceğim olgusunu aklımızdan çıkarmalıyız. Olumlu yanlarını görmeli bu doğrultuda adımlarımızı atmalıyız. Başarabileceğini söyle kendine. Ayrıca unutma ki dünyanın sonu değil. Hiç bir şey senin sağlığından önemli değil. Bunu unutma.

Eğer iş yerinde işlerini yetiştirmen ile ilgili sorunlar varsa fazla iş yükünün omuzlarından alınarak adil bir iş paylaşımı yapılmasını amirinden rica edebilirsin. Stresin kaynağını bulmak onu kontrol etmenin en önemli faktörü. Mesela; sürekli evde olmak beni strese sokuyor ve ben bunun farkına varıyorum, dışarı çıkıp yarım saatlik yürüyüşlerle stresimden uzaklaşıyorum, ya da trafik beni inanılmaz strese sokuyor ben bunun farkına varıyorum trafik saatlerinden kaçınarak tarfşğe çıkıyorum, gibi. Çözümler üretmek için kaynağı bulmanız gerekiyor. Stres yönetimi bunu gerektiriyor.

Hayatında bulunduğunu düşündüğün olumsuzlukları hayatından çıkar. Bu bir insan veya bir obje olabilir. Eğer bu mümkün değilse, onu üretici olacak şekilde kullan. Hani kullanmadığımız eşyalardan yeni bir eşya oluştururuz ya, hayatımızdan çıkaramadıklarımız için de aynısını yapabiliriz.

Stresi fiziksel aktivitelerle dışarı at, yüz, koş, yürü fark etmez, yeter ki vücudunu çalıştır. Bu zihnini dağıtacak vücudunu yoracaktır ve seni daha dinç hale sokacaktır.

Peki baş edemediğimiz stres kaynaklarımız var ise diyorsanız; bu durumda durumu kabulleneceksiniz, kendinizi destekleyeceksiniz. Gelip geçici olacağını düşünecek hayatınızda bu durumu odak nokta yapmayacaksınız. En başta da dediğim gibi stres zihinde başlar zihinde biter.

Ancak üzerinden gelemeyeceğiniz hiç bir stres olmadığını düşünmek belki özgüven patlaması yaşamanıza sebep olabilir. Ama stresli olmaktansa bence patlama yaşamayı tercih edebilirsiniz.

stresten Sorununa Kökten Çözüm 2017

Tired businesswoman

İlk olarak stresin farkına varmayı öğrenmelisiniz:

Stres zihinsel, sosyal, ve fiziksel belirtiler içerir. Bu belirtiler, bitkinlik iştahsızlık, başağrısı, ağlama, uykusuzluk ve fazla uyumadır. Alkole, uyuşturucuya ve benzeri kötü alışkanlıklara yönelmek başlıca alemetleridir. Panik hissi, gerilim, hissizlik stresle birlikte var olabilir. Eğer stresin derslerinizi etkilediğini düşünüyorsanız,ilk yapmanız gereken uzman birinden yardım istemektir.Stres Kontrolü, insanlar şartlar ve olaylar sizin haddinizden fazla şey istedikleri vakit durumu kontrol edebilme kabiliyetidir.

Stresi kontrol etmek için ne yapabilirsin? Stratejiler nelerdir?

 • Kendini en iyi nasıl rahatlatacağını öğren.
 • Gerçekçi hedefler belirle kendin için; nasıl hiçbir şey yapmayacağını öğren.
 • Küçük işler için kendini zora sokma, birkaç önemli işe öncelik ver gerisini oluruna bırak.
 • Stresi fiziksel aktivitelerle üzerinde at, mesela, tenis, yüzme veya koşu yap.
 • Uykuna dikkat et; dinlenme eksikliği stresi şiddetlendirir.
 • Başkaları için bir şeyler yap böylelikle kendinle ilgili şeyleri düşünmekten kurtulabilirsin.
 • Kendini stresli ortamlardan uzak tut. Kendine mola ver.
 • Hayatında yanlış giden olayların sayısını azalt ve bu şekilde aşırır yüklenmeyi azaltabilirsin.
 • Çevrene bak ve bu şartlar altında değiştirebileceğin veya kontrol edebileceğin bir şeyler varsa bul onu.
 • Kendini bütün iş yükünü düşünerek harap etme.Her görevi sırası geldiği vakit veya önceliklerine göre seçerek bitir.
 • Aşırı tepkilerden kaçın; neden küçük bir hoşlanmama yerine nefret? Neden endişe yaratasın, sinirli olabilecekken?
 • Neden hiddetlenesin kızgın olmak da aynı etkiyi yapabilecekken? Neden depresif olasın sadece üzgün olabilecekken?
 • Olaylara bakış açını değiştir; stresin ne için olduğunu farkına varmayı öğren. Vücudunun geri bildirimini arttır ve stresi kendi kedine düzene sokar hale getir.
 • Pozitif olmaya çalış; Her şeyin ne kadar korkunç olabileceği yerine her şeyin üstesinden ne kadar iyi gelebileceğin mesajını ver kendine. Stres aslında hafızana yardım edebilir.
 • Stresi “kullanmaya” çalış;Eğer seni rahatsız eden şeye karşı savaşamıyor veya ondan kaçamıyorsan, onunla devam et veya onu üretici şekilde kullanmaya çalış.
 • Seçici bir şekilde tepkilerini değiştir,ama bir seferde çok fazla değil. Seni rahatsız eden birşey üzerine yoğunlaş ve tepkilerini kontrol et ona karşı.
  Sorunlarından alkol veya uyuşturucu ile kaçmaya çalışma. Alkol ve uyuşturucu stresi geçici olarak saklayabilir ama problemlerini çözmene yardım edemez.
 • En önemlisi, eğer stres seni olayları kontrol edemez bir hala sokuyor veya derslerini, sosyal yaşamını ve/veya iş yaşamını etkiliyorsa, profesyonel yardım ara.