Bursa Seyahatinden Notlar başlıca resimler

Bursa’ya seyahat edecekseniz bir kaç tavsiyede bulunabilirim. Bursa Marmara bölgesinin ikinci büyük ilidir ve Osmanlı Devletinin ilk başkentidir. Yaşanabilir şehirlerdendir. Benim gezip gördüğüm Koza Han, Irgandi Köprüsü, Yeşil Türbe, Saat Kulesi, Cumalıkızık Köyü olup Cumalıkızık ile ilgili olarak ayrıca bir yazım bulunmaktadır.

Koza Han Şehrin merkezinde Ulu Camii’nin karşısında yer alan, kare şeklinde, ortası açık alan olarak bırakılmış ve çay bahçesi olan iki katlı katlarında çeşitli dükkanların özellikle eşarpçıların yer aldığı şeker mi şeker bir han. Ortası açık alan dedik ama bu alanda da inşaat edilmiş birde mescid var. Hanı dolaşıp çayınızı burada yudumlayıp atmosferin tadını çıkarabilirsiniz

IMG_3181 IMG_3207 IMG_3184

Irgandi Köprüsü, araç trafiğine tamamen kapatılmış olup üzerine dükkanlar kurulmuş, bu dükkanlarda zanaatçılar geleneksel el sanatlarını icra ediyorlar. Bu sebepten bu köprüye Çarşılı Köprüde deniliyor. Dışarıdan bakıldığında da bir treni anımsattı bana.

IMG_3688-copy IMG_3676

IMG_3690 IMG_3682

Bir yokuş çıkıyoruz ve Bursa’nın manzarasını görebileceğimiz bir tepeye ulaşıyoruz. Burası Tophane parkı. Burada Bursa ayaklarınızın altında ve çay yudumlayabileceğiniz manzarayı seyredebileceğiniz çay bahçesi sizleri bekliyor. Saat Kulesi de bu parkta yer alıyor, görkemi ile beni etkilemeyi başardı ve arkadaşlarımla eğlenceli fotoğraflar çekmemizi sağladı. Ayrıca Osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi Türbesi de burada bulunmaktadır.

IMG_3289 IMG_3312 IMG_3352

 

Bursa’dan kebap yemeden dönememenizi tavsiye ederim bana kısmet olmadı hala aklım kebapta 🙂 ve mutlaka kestane şekeri ile geri dönüş yapın, sevdiklerinize hediye olarakta alabilirsiniz. Özellikle çikolatalı olanları şahsen tavsiye ederim ben onlara bayılıyorum.

IMG_3271 IMG_3264 IMG_3265

Bursa’nın birde Yeşil Türbe’si var ki burasıda görülmesi gereken yerlerden birisi. Renginden dolayı bu adı almıştır ve içi dışı  turkuaz çinilerle kaplıdır. Çelebi Sultan Mehmed’in ve çocuklarının bulunduğu türbedir.
IMG_3656 IMG_3649 IMG_3658