Bursa Ulu Camii

Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Bursa Ulu Camii, Bursa’ nın Ayasofya’sıdır.

Uluların ulusu cami, Bursa Ulu Camii. Bursa’nın merkezinde yer alan, içeriye girdiğimde simetrik yapısıyla büyülendiğim cami. Direklerinin fazla olması ve  bir uyum içerisinde sıralanışı geniş iç mekanı oluşturmasında büyük rol oynuyor olsa gerek.

Bursa Ulu Camii namz kılma yeri en geniş camidir ülkemizde. Hemde içerisindeki Şadırvana rağmen. Caminin içerisinde bir şadırvan görmek burada abdest aldıktan sonra hemen şadırvanın yanında önünde sağında solunda namaz kılmak (bayanlar abdest alamıyor tabi açık olması sebebi ile) ne muhteşem görünmüştü gözüme.

Ulu Caminin içinde şadırvan olması ile de birde hikaye var. Yıldırım Bayazit döneminde yapılan Bursa Ulu Camii’nin arsasının bir kısmı bir hanıma aitmiş ve arsasını vermek istemiyormuş ancak sonuç itibari ile arsa alınmış, fakat hanım arsasını vermek istemediği için burada namaz kılınması uygun olmayacağı kanaati ile bu alana şadırvan yapılmış.

Şadırvanın üzerinde yer alan kubbe açık ancak cam ile örtülü vaziyette, daha evvel suyun temini bu kubbeden gelen yağmur suyu ile yapılırmış

Caminin duvarları hattatların oluşturduğu hatlar ile doludur ve kainatı temsil eden bir minbere sahiptir. Minber üzerinde güneş sistemini kabartmalı bir şekilde barındırıyor ve gezegenlerin güneşe uzaklıkları ve büyüklüklerinin oranları doğru olarak yerleştirildiğini öğreniyorum. 1400 yılında tamamlandığı düşünülürse etkileyici öyle değil mi ?

Ayrıca; Somuncu baba caminin yapıldığı sıra buraya gelir işçilere hayrına somun dağıtırmış. Somuncu baba bir gün gene orda ekmek dağıtırken Hızır a.s’ın orda olduğu fark etmiş, kolundan tutup “sen Hızırsın anladım”demiş. “Buraya gelip her gün namaz kılacağına dair söz vermezsen buradaki herkese senin Hızır olduğunu söylerim”demiş.Hızır a.s her gün geleceğine dair söz vermiş ama oda bir istekte bulunmuş.“Hangi vakit geleceğimi bana kalsın” demiş.Bunun üzerine Hızır a.s Ulucamideki vav harfinin önünde her gün gelip hangi vakit olduğunu bilinmez ama orda namaz kılıyormuş. Eğer bir gün Ulucamiye giderek namaz kılacak olursanız mutlaka vav harfinin orda namaz kılın. Belki Hızır as. ile kılarsınız

IMG_3168 IMG_3138

IMG_3147 IMG_3143

IMG_3140 IMG_3159