Dünyanın En Sessiz Yeri Neresidir?

Hiç düşündünüz mü sessizlik tam manasıyla nedir diye? genelde insan ve araç gürültüsünün olmadığı yerler için sessiz kelimesini kullanıyoruz. Rüzgarın sesinin, kuş seslerinin hatta saat sesinin bile duyulmadığı bir ortam düşünün, sonuç ne olurdu? Ben söyleyeyim; kalp atışlarınızı steteskop olmadan bile duyar hale gelirdiniz. Peki böyle bir yer var mı diyorsanız; evet, ABD’nin Minniepolis şehrindeki Orfiled Laboratuvarında bulunan ”Yankısız Oda”. Guinness Rekorlar Kitabı’na bile girmiş. Bu oda %99,99 ses geçirmez özelliği ile dünyadaki en sessiz yer olma özelliğine sahip.

Kalın cam elyaf, iki kat yalıtılmış çelik duvarlar ve 30 santim kalınlığında betonla çevrilen odaya giren kişiler sessizlikten çok rahatsız oluyor ve halusinasyonlar görmeye başlıyor.

Laboratuvar yetkilisi Steven Orfield odayla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu odada en çok vakit geçiren kişi sadece 45 dakika oturabildi. Sessiz bir ortamda insanın kulakları ortama uyum sağlar. Oda sessizleştikçe siz de daha fala şey duymaya başlarsınız: kalp atışınızı, akciğerlerinizi, midenizden gelen sesleri.”

Orfield  şöyle devam etti ” Yürürken yönünüzü çevrenizdeki seslere göre tayin edersiniz ama Yankısız Oda’da takip edebileceğiniz hiç bir işaret yok. Denge kurmamızı sağlayan algılama zorlaştığı için oda da yarım saatten fazla kalmayı düşünüyorsanız bir sandalyeye oturmanız gerekecektir.”diyerek açıkladı.

 

“Dünyanın En Sessiz Yeri Neresidir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir