Beyazlayan Saçlara Çözüm detaylı alatim

Beyazlayan saçlara çözüm.

Saç beyazlaması aslında olgunluğun işaretidir. Ancak çok erken yaşlarda da saç beyazlaması ile karşı karşıya kalan bir çok genç vardır, Erken saç beyazlamasının bir çok nedeni olabilir. Stres, yoğun iş temposu, ırsilik bunlarda bir kaçı ve belki en başta gelenleridir.Saça rengi veren melanin pigmentidir. Zamanla vücut bu pigmentleri üretemez duruma gelir ve saç beyazlayama başlar. Saç keratin denilen maddeden oluşmaktadır ve saça rengi veren melanin pigmenti salgılanmadığında saçlar beyazlaşırken aynı zamanda sertleşir. Tırnaklarımızda keratin maddesinden oluşmaktadır ancak saçtan daha sert olmasının nedeni  sertlik oluşturan disülfit bağlarından daha zengin olmasıdır.

Saçlar beyazlamışsa artık ona çözüm yoktur, çünkü melanin pigmenti salgılamayı kesti ve bunun tekrar salgılanamsını sağlamak mümkün değildir. Ancak beyazlayan saçların çoğalmasını engellemek elimizde.

Beyazlayan saçlara çözümün ana maddesi ise Hurma. Trabzon hurması, cennet hurması olarakta bilinen kış meyvesi hurma, vitamin bakımından çok zengindir. Hurma, potasyum, kalsiyum, fosfor, protein, C ve bazı B vitamini gibi bir çok  vitamin çeşitleri içerir. İyot ve bakır saça iyi gelen vitaminlerdir ve iyot sadece hurmada bulunur.

Hurma ile yapacağımız bir karışımla doğal bir şampuan elde edeceğiz ve saçların beyazlamasını durdurarak daha sağlıklı  güçlü saçlara sahip olacaksınız.

Saçlarımızın beyazlamaması için yapacağımız tarifimiz ise; 2 adet hurmayı ( Trabzon Hurması) soyup çekirdeklerini çıkartıyoruz, 3 adet yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı kahve ya da kakao, rendelenmiş katranlı kükürtlü sabunu ve erimesi için ise su koyuyoruz akabinde blender ile çırpıyoruz. Şampuanımız hazır bu kadar kolay.

Kükürtlü sabunu nerden bulurum diye dert etmeyin aktarlardan temiz edebilirsiniz. Saçlarınıza bu karışımı sürüp bekletebilirsiniz daha sonra yıkayarak saçlarımızın beyazlamasını engellemiş, sağlıklı, güçlü, gür saçlara sahip olacaksınız.

Tecrübelerinizi ve görüşlerinizi paylaşmayı unutmayınız 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir